Dodaj Lotnisko na pulpit
Dodaj

Grupa Żelazny

Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny jest największą, a zarazem najdłużej i nieprzerwanie działającą cywilną grupą akrobacyjną w historii polskiego lotnictwa. Założona z miłości do lotnictwa i pasji do latania akrobacyjnego oraz zespołowego. Zainspirowana przedwojennymi pilotami, którzy przetarli podniebne szlaki polskiej zespołowej akrobacji, takimi jak słynna trójka Bajana*.

Historia Grupy sięga końca lat 90. i rozpoczyna się w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej w Przylepie koło Zielonej Góry, gdzie spotykają się cztery wybitne lotnicze osobowości: Prezes AZL Andrzej Kraszewski, dyrektor AZL Lech Marchelewski, pilot cywilny – akrobata Sebastian Chrząszcz i wojskowy pilot – oblatywacz, także akrobata Wojciech Krupa. Łączy ich miłość do akrobacji lotniczej, głód adrenaliny i potrzeba działania, tak wykorzystana aby w ciągu kilku lat odmienić oblicze polskiego lotnictwa cywilnego.

Oficjalne treningi rozpoczęły się w sezonie lotniczym 2000 r., jednak pierwsze formacje akrobacyjne Sebastian Chrząszcz (†) i Wojciech Krupa tworzyli już rok wcześniej.
W 2000 roku do duetu dołączył Tadeusz Kołaszewski, Marek Dubkiewicz (†) i Lech Marchelewski (†),

Trzy lata później, w Góraszce prowadzący Wojciech Krupa wraz z Markiem Dubkiewiczem i Sebastianem Chrząszczem, wykonali spektakularny, historyczny lot w formacji trzech samolotów połączonych łańcuchami. Maszyny wykonały start, wzbiły się do góry, weszły w nurkowanie, zrobiły dwie pętle i wylądowały z nienaruszonymi łańcuchami jako kontynuacja wyczynów wspomnianej już „trójki Bajana”.

Kilka lat później grupa powiększyła się o kolejnych trzech członków: Piotra Banachowicza (†) i Krzysztofa Kossińskiego oraz Piotra Haberlanda; wszechstronnego i bardzo doświadczonego pilota akrobatę wspierającego rozwój grupy od samego początku, od 2003 roku dyrektora Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej.

W kolejnych latach zespół wyszkolił wielu znakomitych i utalentowanych pilotów występując w formacjach do sześciu samolotów wraz szybowcem, latając pokazy na całym świecie.

Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny aktywnie angażuje się w promowanie lotnictwa wyczynowego, trening pilotów akrobacyjnych, organizowanie zawodów oraz kursów zapoznawczych dla miłośników adrenaliny.

Członkowie grupy popularyzując lotnictwo biorą udział w wielu imprezach lotniczych cywilnych i wojskowych, ale również np. w przeglądach filmowych, konkursach, imprezach charytatywnych oraz w spotkaniach z młodzieżą w szkołach, przedszkolach i ośrodkach kultury.

*Pionierem zaawansowanego pilotażu zespołowego był kpt. Jerzy Bajan z 2 Pułku Lotniczego z Krakowa. Zainicjował on powstanie w tamtejszym dywizjonie myśliwskim zespołu akrobacyjnego. Dowodem precyzji było wiązanie samolotów przed pokazem specjalnymi linkami z kolorowymi chorągiewkami. Po wykonaniu wspólnego pokazu linki pozostawały nienaruszone, dowodząc, że szyk w żadnym momencie nie został rozluźniony. Zespół występował w składzie trzech samolotów i dlatego był znany jako Trójka Bajana, jednak przewinęło się przez niego więcej pilotów. Najbardziej znani z nich, oprócz kapitana Bajana, to plutonowi Stanisław Macek i Karol Pniak.