Dodaj Lotnisko na pulpit
Dodaj

Sport

Wraz z rozpowszechnianiem się lotnictwa, gdy coraz więcej ośrodków tworzyło i aktywizowało swoją działalność w tej sferze, sport pojawił się jako produkt powstały z połączenia dynamicznego rozwoju lotnictwa, pionierstwa, nowych perspektyw i chęci pobijania rekordów, a także chęci rywalizacji z innymi. Działalność sportowa na lotnisku Kąkolewo jest domeną Aeroklubu Poznańskiego oraz innych podmiotów, których cele statutowe zakładają rozwój sportowy członków. W tym zakresie należy wymienić poszczególne sekcje Aeroklubu Poznańskiego: akrobacji lotniczej / MOSAL (Młodzieżowy Ośrodek Szkolenia Akrobacji Lotniczej), balonową, mikrolotową, modelarską, samolotową, spadochronową oraz szybowcową.

Gliding Team Klinika Kolasiński to wyczynowa grupa szybowcowa specjalizująca się w startach w zawodach szybowcowych przelotowych stacjonująca w Kąkolewie. Z kolei Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny prowadzi działalność sportowo-szkoleniową na lotnisku Kąkolewo w zakresie akrobacji lotniczej. W ramach swojej działalności grupa szkoli i trenuje pilotów dla podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności pilotażowych, do występowania w zawodach akrobacyjnych, a także do udziału w pokazach lotniczych w Polsce i za granicą.

Działalność Politechniki Poznańskiej w dziedzinie sportu wyraża się aktywnością Akademickiego Klubu Lotniczego w zakresie sekcji szybowcowej, spadochronowej i samolotowej. Celem AKL jest realizacja zadań statutowych polegających na promowaniu aktywności sportowej studentów Politechniki Poznańskiej w dziedzinie sportów lotniczych. W ramach działalności sportowej przewidziana jest możliwość organizacji zawodów sportowych w wymienionych dziedzinach. Lotnisko Kąkolewo kwalifikuje się do prowadzenia każdego rodzaju zawodów sportowych lotniczych, od modelarskich, poprzez spadochronowe, szybowcowe, balonowe, samolotowe, zarówno rangi okręgowej jak i międzynarodowej.