Dodaj Lotnisko na pulpit
Dodaj

Muzeum

Muzeum lotnictwa w Wielkopolsce

Aeroklub Poznański to najstarszy aeroklub w Polsce, którego tradycje sięgają 1919 r. Data powstania Aeroklubu Poznańskiego traktowana jest jako początek lotnictwa sportowego w Polsce.

Aeroklub Poznański kultywując tradycje oraz osiągnięcia wielkopolskich lotników zamierza przenieść z lotniska w Kobylnicy do Kąkolewa 80-letni unikatowy w skali kraju drewniany hangar szybowcowy z przeznaczeniem na ekspozycję zabytkowego sprzętu lotniczego oraz salę tradycji gromadzącą zabytki, pamiątki i  świadectwa wielkopolskiego lotnictwa.

Historia samego hangaru sięga roku 1943 gdy konstrukcja hangaru została przywieziona transportem kolejowym na lotnisko w Kobylnicy i zmontowana przez francuskich jeńców wojennych. Po zakończeniu II wojny światowej w połowie roku 1945 r. lotnisko przejęło Ministerstwo Komunikacji i jesienią tegoż roku przekazało w użytkowanie Aeroklubowi Poznańskiemu. Nieprzerwanie od 1945 do dziś hangar jest wykorzystywany do przechowywania szybowców.

Nieliczne polskie muzea poświęcone lotnictwu są znacząco oddalone od Poznania (Warszawa, Dęblin, Kraków). Lokalizacja takiej placówki pod Poznaniem pozwoli wypełnić lukę w wielkopolskiej świadomości historycznej i wyeksponować osiągnięcia Wielkopolan w tej dziedzinie, a poprzez lokalizację placówki na aktywnym lotnisku publicznym, w historycznym obiekcie pamiętającym II wojnę światową, przedsięwzięcie będzie miało unikatowe walory poznawcze – historia vs. współczesność.

Muzeum będzie towarzyszyć wydzielona część restauracyjno-konferencyjna, taras widokowy, a w bezpośrednim otoczeniu hangaru plac zabaw i strefa piknikowa.