Dodaj Lotnisko na pulpit
Dodaj

Projekty badawcze

Badania i rozwój

Raporty największych firm związanych z innowacyjnymi usługami i sieciami komputerowymi nowych generacji już od wielu lat wskazują, że w najbliższych latach będziemy świadkami wielu inwestycji związanych z wykorzystaniem technologii stwarzających możliwość świadczenia nowych usług i aplikacji na lotniskach od inteligentnych bramek, technologii beacon, urządzeń mobilnych do poruszania się po lotniskach i systemach rozpoznawania twarzy, po zarządzanie ruchem lotniczym, zarządzanie bagażem i odprawą, monitoring bezpieczeństwa IP, komunikację, biletowanie i systemy informacyjne, systemy informacji o operacjach ładunkowych, ruch lotniczy, aż po zaawansowaną analitykę danych, zarządzania różnymi statkami powietrznymi i naziemnymi o coraz to większej autonomii, kończąc na ciągłym monitorowaniu stanu i kondycji psychofizycznej pilotów oraz pasażerów.

Zastosowanie nowoczesnych i innowacyjnych konstrukcji, rozwiązań technologicznych i organizacyjnych będzie miało znaczący wpływ na podniesienie bezpieczeństwa w lotnictwie w zakresie obsługi ruchu lotniczego i wykonywania operacji lotniczych, a także  zmniejszenie jego oddziaływania na środowisko (emisja hałasu i CO2). Odbiorcami nowych technologii już dziś są takie podmioty jak: Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, służby ratownicze, służby geodezyjne.

W oczekiwania te wpisuje się wspólna inicjatywa Politechniki Poznańskiej, Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz Aeroklubu Poznańskiego realizowana przy współpracy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej – budowa w oparciu o lotnisko w Kąkolewie unikatowego w skali kraju ośrodka nowoczesnych technologii w lotnictwie o ponadregionalnym oddziaływaniu w zakresie prowadzenia prac naukowych, badawczych i rozwojowych nakierowanych na potrzeby lotnictwa cywilnego.

Jednym z pierwszych projektów realizowanych w Kąkolewie jest AEROSFERA. Lotnisko rzeczy obejmująca przygotowanie infrastruktury pod realizację prac badawczo-rozwojowych w zakresie wykorzystania i zastosowań technologii informacyjno-komunikacyjnych w branży lotniczej. Przedsięwzięcie realizuje Politechnika Poznańska oraz PSCC we współpracy z Aeroklubem Poznańskim.
Dla przykładu w powstającym w Kąkolewie kompleksie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego nowoczesna baza laboratoryjna obejmować będzie m. in.:
– Laboratorium Autonomicznej i Energooszczędnej Infrastruktury Lotniska,
– Laboratorium Bezpieczeństwa i Ochrony Eksploatacji Lotniska,
– Laboratorium Rozwoju Bezzałogowych Statków Powietrznych,
– Laboratorium Rozwoju Systemów Kontroli Lotów i Przestrzeni Powietrznej.

Z kolei realizowane przez Politechnikę Poznańską w ramach projektu AEROSFERA 2.0 elementy ośrodka badań lotniczych i kosmicznych obejmują:

  • SONSOS – Stanowisko obserwacji, nadzoru i śledzenia obiektów satelitarnych Politechniki Poznańskiej (SONSOS). W ramach projektu powstaną między innymi 2 kopuły obserwacji astronomicznych, elementy komunikacji laserowej, oprogramowanie zarządzające eksploatacja obserwatorium. Do tego oczywiście wszelkie urządzenia optyczne i pomiarowe.
  • POLYITAN – Aerokosmiczna Transmisja Danych, będzie się składać z dwóch wież anten nadawczo-odbiorczych z zapleczami technicznymi, zestawu anteny parabolicznej (apertura 4m) z antenami kierunkowymi Yagi prac B+R, anteny parabolicznej walidacji prac B+R (apertura ~4,5m) oraz specjalistycznej aparatury (analizator widma czasu rzeczywistego, generator częstości radiowych, komponenty radia programowanego, jednostki sterujące).
  • OTRK – Ośrodek Testowania Robotów Kosmicznych to z kolei poligon doświadczalny z rekonfigurowalnym podłożem testowym, laboratoria walidacji środowiskowej (komora niskich ciśnień, komora niskich temperatur,  platforma mikrograwitacji), Centrum Kontroli Misji, czy bezzałogowe pokładowe statki powietrzne pojazdów eksploracyjnych.


Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 47) 20 września 2021 r.