Dodaj Lotnisko na pulpit
Dodaj

Rocket lab

Koło naukowe PUT Rocketlab powstało w 2018 roku. Zostało założone przez studentów kierunku lotnictwo i kosmonautyka, specjalizujących się w dziedzinie silników lotniczych oraz płatowców. Początkowo, głównym celem działalności koła było zaprojektowanie i zbudowanie rakiety sondażowej na międzynarodowy konkurs Spaceport America Cup, który odbywa się corocznie na terenie kosmodromu Spaceport America w Nowym Meksyku. Z powodu prawnych ograniczeń dotyczących stałych rakietowych materiałów pędnych podjęto decyzję o przejściu na hybrydowy układ napędowy i wystartowaniu w koronnych zawodach kategorii SA Cup. Oznacza to projekt rakiety w oparciu o własny ciekły/hybrydowy układ napędowy zdolnej osiągnąć pułap docelowy wynoszący 30 000 stóp. Głównymi działaniami koła naukowego są:

  • Projektowanie, budowanie i testowanie hybrydowych silników rakietowych oraz peryferii (układów tankowania i zapłonu, systemów sterujących procesami silnikowymi, układów pomiarowych).
  • Tworzenie dedykowanych mieszanek paliwowych (posiadających prędkości regresji dopasowanej do konkretnego silnika) i technologii odlewania wkładów silnikowych.
  • Projektowanie, budowanie, programowanie i testowanie układów awionicznych wykonujących pomiary trajektorii (inercyjne, magnetometryczne, ciśnieniowe i wykorzystujące moduły GPS).
  • Projektowanie i budowanie płatowca rakiet (głównie konstrukcje kompozytowe zarówno
    z CFRP jak i GFRP, monolityczne i przekładkowe).
  • Projektowanie i budowanie dwustopniowych układów spadochronowych.
  • Projektowanie, budowanie, programowanie i testowanie układów komunikacji radiowej pozwalających na ściąganie danych o trajektorii rakiety w czasie rzeczywistym.

Koło naukowe dokonało już startu mniejszej rakiety hybrydowej (kaliber 80 mm) na poligonie w Drawsku Pomorskim. Dodatkowo, wykonano kilka startów napędzanej komercyjnymi silnikami na paliwo stałe platformy testowej S4L4MI kalibru 160 mm. Platforma jest rakietą testową do sprawdzania systemów awionicznych i systemów odzysku, którą od podstaw zbudowali członkowie koła PUT Rocketlab.

W listopadzie 2020 roku koło z sukcesem aplikowało w programie MNiSW „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” o przyznanie kwoty 60 430 zł na realizację projektu „High Performance Rocket Engine Demonstrator”.