Dodaj Lotnisko na pulpit
Dodaj

Motorsport

PUT Motorsport jest kołem naukowym zrzeszającym entuzjastów sportu motorowego. Głównym celem koła jest projekt i budowa jednomiejscowego bolidu do startu w międzynarodowych zawodach Formuła Student. Polegają one na prezentacji bolidu skonstruowanego przez studentów zgodnie z przyjętym regulaminem oraz przeprowadzeniu serii testów. Dzielą się one na testy statyczne i dynamiczne. W testach statycznych punkty otrzymuje się za prezentację biznesową oraz prezentację kosztorysu i projektu. Natomiast testy dynamiczne oceniają zdolności przyśpieszenia, zwrotności oraz wydajność zaprojektowanego bolidu. Łącznie w konkurencjach dynamicznych i statycznych zespół może otrzymać 1000 punktów. Cechą charakterystyczną zawodów jest to, że są one przeprowadzane na największych i najsłynniejszych torach wyścigowych na świecie, jak chociażby brytyjski tor Silverstone. (Formuła Student)

Struktura zawodów wymaga od studentów wielopłaszczyznowego myślenia. Choć podstawowym zadaniem jest budowa samochodu wyścigowego, zawody nie kończą się zwycięstwem drużyny posiadającej najszybszy pojazd. By odnieść sukces, należy rozważyć również inne kwestie. Już podczas fazy projektowania członkowie koła muszą wziąć pod uwagę wymagania stawiane przez fikcyjny rynek stworzony przez organizatorów. Studenci muszą prawidłowo nakreślić cele finansowe i marketingowe, a następnie skonstruować bolid mogący je spełnić.

Efektami 10-miesięcznej pracy koła są przede wszystkim bolidy wyścigowe. Dotychczas koło naukowe stworzyło cztery bolidy w ramach konkursu Formuła Student. Są nimi: Warta, Wilda, Cybina i Maria. ( www.motorsport.put.poznan.pl)