Dodaj Lotnisko na pulpit
Dodaj

Aerodesign

Aerodesign to sekcja Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej zajmująca się przygotowaniem do zawodów o tej samej nazwie. Są to międzynarodowe akademickie zawody organizowane od ponad 30 lat przez amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Transportu (Society of Automotive Engineers, SAE) we współpracy m.in. z agencją kosmiczną NASA, firmami Boeing, Gulfstream, Lockheed Martin, SolidWorks czy ANSYS. Zadaniem uczestników – grup studenckich z całego świata – jest zaprojektowanie i budowa modelu samolotu, zgodnie z ograniczeniami i wymogami regulaminu narzuconymi przez organizatora zawodów. Oprócz opracowania dokumentacji ekipy muszą przedstawić prezentację techniczną, a następnie podnieść modelem jak największy ciężar w locie.

W zawodach biorą udział studenci reprezentujący m.in. USA, Kanadę, Indie, Chiny, Meksyk, Egipt, Brazylię, Wenezuelę, Japonię, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Polskę.

W latach 2008-2020 reprezentacja Politechniki Poznańskiej wzięła udział w 21 edycjach zawodów:

1. SAE Aero Design

  • USA, 15-krotnie, 2008-2020
  • Meksyk, 2-krotnie, 2018-2019
  • Brazylia, 2014

2. AUVSI SUAS

  • USA, 2017

 

3. ACC

  • Niemcy, 2015

4. FAI Drone World Cup

  • Hiszpania

Zawody uczą samodzielnego rozwiązywania problemów technicznych, organizacyjnych i logistycznych, umiejętności pracy w grupie, sztuki prezentacji i dokumentacji osiągnięć.

Reprezentacja poznańskiej Politechniki wielokrotnie zajmowała miejsca na podium klasyfikacji generalnej zawodów Aero Design w klasach Micro i Regular, zdobywała także wyróżnienia w poszczególnych klasyfikacjach (raporty, prezentacje, loty). Największym sukcesem reprezentacji jest zwycięstwo w zawodach SAE Aero Design West USA 2018 w klasie Regular. W gronie 37 drużyn z całego świata reprezentacja zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji prezentacji technicznych oraz pierwsze miejsce w klasyfikacji lotów i w efekcie zdobyła główną nagrodę zawodów SAE Aero Design The Elliott & Dorothy Green Award of Excellence.

Efektem działalności ekipy SAE Aero Design jest także marka medialna skutkująca cykliczną obecnością w serwisach informacyjnych mediów lokalnych i krajowych (m.in. Gazeta Wyborcza, TVP3, WTK, Polskie Radio, TVP Polonia, RMF, Radio Eska, Onet, TVN), a także prasie bulwarowej (Pudelek).