Dodaj Lotnisko na pulpit
Dodaj

Kariera

Lotnisko Kąkolewo to odpowiednie miejsce zarówno dla stawiania swoich pierwszych kroków w lotnictwie, jak i dla rozwinięcia posiadanych już umiejętności. Dwa główne ośrodki jakimi są Aeroklub Poznański oraz Centrum Kształcenia Lotniczego Politechniki Poznańskiej (CKL PP) dysponują dużym potencjałem szkoleniowym dla rozwoju lotniczej ścieżki zawodowej, począwszy od latania na szybowcach, a skończywszy na pełnym wyszkoleniu do podjęcia pracy w liniach lotniczych. Oferta kierowana jest do uczniów szkół podstawowych oraz studentów, którzy na drodze rekrutacji zostają przyjęci do udziału w odpowiednim szkoleniu. Dla młodszego grona dedykowane są szkolenia pod egidą Aeroklubu, studentom zaś polecane jest Centrum Szkolenia Lotniczego Politechniki Poznańskiej.

Wielu spośród młodzieży szkolącej się w Aeroklubie po uzyskaniu świadectwa dojrzałości kieruje się na studia na kierunki lotnicze na Politechnice Poznańskiej kontynuując tym samym wcześniej rozpoczętą lotniczą edukację. Sztandarowym projektem Politechniki Poznańskiej w zakresie edukacji lotniczej jest szkolenie studentów celem zdobycia wszystkich niezbędnych uprawnień oraz licencji pozwalającej na podjęcie pracy w liniach lotniczych. Nie są to tylko plany, ale realne założenia, które mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, ponieważ absolwenci specjalności Pilotażu Statków Powietrznych Politechniki Poznańskiej otrzymują już zatrudnienie w branży przewozów lotniczych. Pilotowanie samolotów, choć główne, nie jest jedyne na jakie stawia Politechnika w Poznaniu. Powodzeniem cieszą się także pozostałe specjalności lotnicze na kierunku Inżynierii Lotniczej oraz Lotnictwa i Kosmonautki, wśród których znajdziemy m.in. „Silniki lotnicze i płatowce”, „Systemy pokładowe i napędy lotnicze”, „Bezpieczeństwo transportu lotniczego”, „Ekologiczne aspekty transportu lotniczego”, czy „Logistyka w lotnictwie” (więcej na stronie: https://www.put.poznan.pl ).

Jeżeli ktoś zdecyduje się jednak na studia z zakresu pilotowania statków powietrznych, praca w liniach lotniczych nie jest jedyną drogą jaka pozostaje po ukończeniu szkolenia. Lotnictwo nie obejmuje wyłącznie dużych samolotów i transportu, również w „małym lotnictwie” rynek wykazuje zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę. Po studiach absolwenci uzyskując dodatkowe uprawnienia instruktorskie chętnie korzystają ze zdobytego doświadczenia oraz umiejętności dzieląc się nim z kolejnymi pokoleniami, jako instruktorzy mogą znaleźć swoje miejsce zarówno w Aeroklubie jak i CKL PP. Innym, często podejmowanym wyborem młodzieży aeroklubowej staje się lotnictwo wojskowe, wielu wychowanków Aeroklubu Poznańskiego obiera dalszy kierunek kariery w znanej w całej Polsce Dęblińskiej Akademii Lotniczej zdobywając doświadczenie oraz kwalifikacje do pilotowania śmigłowców, samolotów transportowych, czy też odrzutowców. Dla zainteresowanych wojskiem również Wojskowa Akademia Techniczna posiada w swojej ofercie kierunek „Lotnictwo i kosmonautyka”.

Lotnictwo to nieustannie rozwijająca się dziedzina światowej gospodarki, wiele gałęzi tej branży pozostaje wciąż w deficycie kadrowym. Absolwenci kierunków lotniczych mogą liczyć na zatrudnienie w lotnictwie cywilnym lub wojskowym, transporcie lotniczym, zakładach przemysłu lotniczego, jednostkach nadzoru i władzy lotniczej, komórkach związanych z zarządzaniem przestrzenią powietrzną oraz ruchem lotniczym. Większość z tych sektorów oferuje nie tylko rynek polski, ale także zagraniczny.