Aerokosmiczna Transmisja Danych
W dniu 22 listopada na lotnisku zamontowana została jedna z anten nadawczo-odbiorczych w ramach projektu badawczego Aerokosmiczna Transmisja Danych POLYITAN (Aerosfera 2.0). Projekt przewiduje budowę profesjonalnej naziemnej stacji łączności satelitarnej. Docelowo wybudowane zostaną dwie wieże o konstrukcji kratownicowej i wysokości 11 m.
Na pierwszej wieży została zainstalowana profesjonalna antena paraboliczna o średnicy 4,5 m, umieszczona pod kopuła, zapewniającą ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych. Jej dostawcą jest firma Orbit Communication Systems Ltd. z Izraela. Antena przystosowana jest do nadawania i odbiory sygnałów w łączności satelitarnej w pasmie S (TX 2025-2120 MHz, RX 2200-2300 MHz) oraz odbioru w pasmie X (RX 8000-8500MHz), z polaryzacją prawo- i lewo-skrętną.
Na drugiej wieży znajdzie się antena paraboliczna o średnicy 4,5m, przeznaczona do odbioru sygnałów w pasmie C (RX 5830-5850MHz) z polaryzacją kołową, wraz z 4 antenami Yagi-Uda, obsługującymi pasma VHF (144MHz) oraz UHF (435MHz) i przystosowanymi do pracy z polaryzacją pionową, poziomą oraz kołową (przełączane zdalnie).
Anteny mają możliwość śledzenia obiektów poruszających się po całym nieboskłonie i stanowić będą unikalną infrastrukturę badawczo – rozwojową umożliwiającą integrację poszczególnych faz badawczych oraz znaczące skrócenie czasu realizacji badań dzięki możliwości ich testowania w warunkach rzeczywistych.
Środki na budowę infrastruktury pochodzą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020, przyznane przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Źródło: Instytut Radiokomunikacji PP