SONSOS – Stanowisko obserwacji, nadzoru i śledzenia obiektów satelitarnych
Stanowisko obserwacji, nadzoru i śledzenia obiektów satelitarnych Politechniki Poznańskiej (SONSOS) zrealizowane zostało w ramach Osi Priorytetowej 1 „Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka” dla Działania 1.1. „Wsparcie infrastruktury B+R w sektorze nauki” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Realizacja SONSOS jest wynikiem wcześniejszych projektów badawczych prowadzonych w Instytucie Automatyki i Robotyki Politechniki Poznańskiej, które dotyczyły m.in. badań i rozwoju technologii precyzyjnego sterowania ruchem układów mechanicznych w robotyce.
Podstawową ideą projektu SONSOS jest uzyskanie unikatowej aparatury badawczej, która z jednej strony umożliwi poszerzenie badań w obszarze sterowania i robotyki, a z drugiej stworzy szansę na komercjalizację wyników badań i wdrożeń. W szczególności oczekuje się nawiązania współpracy z podmiotami zewnętrznymi, zarówno badawczymi jak i komercyjnymi. Stanowisko obserwacyjne przygotowane w ramach SONSOS może stanowić interesujące rozwiązanie dla firm z tzw. sektora kosmicznego.
W ramach Projektu SONSOS zrealizowano stacjonarne polowe stanowisko obserwacji obiektów satelitarnych, w którego skład wchodzą:
- Dwie kopuły astronomiczne wraz z zapleczem technicznym w postaci kontenera stanowiącego pomieszczenie dla personelu badawczego/technicznego oraz serwerownię,
- Teleskop szerokokątny,
- Teleskop w układzie horyzontalnym,
- Elementy komunikacji laserowej.
Systemy obserwacyjne w Kąkolewie będą mogły korzystać z różnych instrumentów optycznych. W ramach projektu zakupiono cztery teleskopy szerokokątne (astrografy): dwa modele Celestron RASA oraz jeden Plane Wave Delta Rho 350. Dodatkowo, możliwy jest również użycie sprzętu dostępnego w Instytucie Automatyki i Robotyki, w tym kolejnych teleskopów Celestron RASA oraz teleskopów długoogniskowych PlaneWave CDK 20 (z lustrem o średnicy 0,5 m) i Celestron Advanced VX 11 (z lustrem o średnicy 0,28 m).